Erol Taş(Ünlü Oyuncu) 443827efs

Join the forum, it's quick and easy

Erol Taş(Ünlü Oyuncu) 443827efs

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Erol Taş(Ünlü Oyuncu)

Admin
    Admin
    Admin

Rap Puanı : 752

Erol Taş(Ünlü Oyuncu) Empty Erol Taş(Ünlü Oyuncu)

Mesaj tarafından Admin C.tesi Şub. 06, 2010 8:16 am

28 şubat 1926 Erzurum doğumlu sanatçı;Henüz iki yaşında iken, babası Hamza Bey'in ölümü üzerine annesi Nazife Hanım ile birlikte İstanbul'a taşındı. Okul çağında olmasına rağmen ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli mesleklerde çalıştı. Bunların arasında hamallık, tezgâhtarlık sayılabilir. O dönem aynı zamanda boksörlük de yapan Taş, 1947 yılında İstanbul ve Türkiye ikinciliğini kazandı. Yine o yıl askere gitti ve üç yıl askerlik görevini yaptı. Askerden dönünce Cankurtaran’da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.

Erol Taş’ın sinemaya tesadüf sonucu girişi de o sıralarda oldu. Sinemaya tesadüfi girişini şöyle anlatır sanatçı: "Lütfi Akad o bölgede bir film çekiyordu. Biz de işten kaytarıp çekimleri izliyorduk arkadaşlarla. Günlerce süren çekimlerden birinde mahallede oturan birkaç serseri, film ekibine musallat olup onları rahatsız etmeye başladı. Film ekibini korumak için birkaç arkadaşımla birlikte, serserilerle kavgaya giriştik ve Lütfi Bey'in yanında onlara bir güzel dayak çektik. Serseriler toz oldu tabi. Lütfi Akad daha sonra haber göndermiş bana, 'Bir kavga sahnesi var, gelsin oynasın' diye. Böylece sinema hayatım başladı. Filmdeki rolümü diğer yönetmenler de beğendi ve ardı ardına teklifler gelmeye başladı."
    (Alıntıdır)

filmlerini zevkle izlediğim(küçükken kızsamda) olağanustü yetenekli bir oyuncuydu rolünün hakkını fazlasıyla veriyordu kadir inanır ve cüneyt arkın la oynadığı filimlerde (bu filimler çok eleştirilebilir saçma yönleri de vardı) herşeye rağmen sinsi,kötü rolleri mükemmel oynamaktaydı çok bilinen şöyle bir anısı vardır :kendisini bir toplantıda yuhlayıp taşlıyanlara ''bana ekmek atıyorsunuz'' demiştir ki bu başarısının göstergesiydi,sanatçı 1998 yılında hayatını kaybetmiştir

unutulmamalıdır..

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 7:35 pm